Prešovský samosprávny kraj zverejnil informácie o zvýšení cien cestovných lístkov v prímestskej autobusovej doprave SAD od 1.2.2023.

Nižšie v komunikácii nájdete informácie ako menia ceny a aké zľavy sa budú poskytovať od 1.2.2023.

Odporúčame obciam a mestám tieto informácie zverejniť na webových stránkach, sociálnych sieťach a určite aj oznamom v obecnom/mestskom rozhlase.

OD 1. FEBRUÁRA SA MENIA CENY LÍSTKOV V SAD-KÁCH 🚌

Cena základného cestovného pri platbe z dopravnej karty vzrastie v priemere o 25 %, pri platbe v hotovosti v priemere o 33 %.

◾️Zľavnené cestovné bude pri platbe z dopravnej karty vyššie v priemere o 8 % oproti súčasnosti, pri platbe v hotovosti v priemere o 14 %.

◾️Cena osobitného cestovného za každých začatých 50 km bude zvýšená z 0,20 na 0,30 eur pri platbe z dopravnej karty, resp. na 0,50 eur pri platbe v hotovosti.

Prečo dochádza k zvýšeniu cestovného❓

🔸Úprava výšky cestovného je dôsledkom výrazného zníženia financií pre samosprávne kraje zo strany štátu.

🔸Pokiaľ by k zvýšeniu cestovného nedošlo, objednávatelia dopravných výkonov vo verejnom záujme, ktorými sú PSK a KSK, by museli pristúpiť k rušeniu alebo obmedzeniu prevádzky výrazného počtu autobusových spojov.

🔸Zvýšenie cien je nevyhnutné aj pre zachovanie sociálnych zliav.

🔸Podiel financovania z rozpočtu PSK predstavuje až 75 %, pričom v roku 2002 to bolo 23 %

🔸V praxi to znamená, že ku každému 1 euru vydanému zo strany cestujúceho dopláca kraj ďalšie 3 eurá.

🔸Zaokrúhlenie všetkých cien pri platbe v hotovosti na desiatky centov urýchli vybavovanie cestujúcich.

NOVÉ ZĽAVY

🔹Nárok na zľavnené lístky budú mať cestujúci už od 63 rokov.

🔹Zľavnené cestovné bude od 1. februára 2023 znamenať zľavu až 48 % oproti základnému cestovnému, pričom doteraz to bolo len 38 %.

🔹Ceny tzv. polovičných lístkov sa vďaka tomu zvýšia iba nepatrne, pričom pri cestách nad 45 km nedochádza k žiadnemu nárastu ich ceny, aby sa úprava tarify čo najmenej dotkla stredoškolákov a vysokoškolákov.

🔹Vyššia zľava bude aj v prípade prestupu do 30 minút – z ceny následného lístka sa odpočíta až 0,25 eur namiesto súčasných 0,10 eur.

🔹Cena rodinného víkendového cestovného 1 euro na osobu zostáva nezmenená.

ℹ️Viac info: https://bit.ly/3iNJ0zz